• עו"ד יעקב קצין

שבעה טיפים לקיום הסדרי שהות אצל הורים פרודים בתקופת מגפת הקורונה

אנו נמצאים בתקופה לא פשוטה, לא מבחינה רפואית ולא מבחינה כלכלית. בתקופה זו מתחדדות ומעוצמות מצוקותיהם של כל אחד ואחת. מתחים, חרדות ומצוקות אלה אינם פוסחים על ילדינו. מצוקה יכולה להפוך להזדמנות להורים להתכנס ולהתמקד בחשוב, בטיפול ובהכלה המיטבית של ילדיהם. אצל ילדים רבים יישארו וייטבעו בהם זיכרונות עזים מהימים המוזרים של המגיפה, על המצוקות להן היא גורמת. חשוב שכל ילד וילדה יידעו ויזכרו ששני ההורים עשו ככל שביכולתם כדי להסביר את המתרחש ולשמור עליהם, לחזק את הקשר עם שני ההורים ולטעת בילדים את האמונה ששני הוריהם דואגים להם, מפרגנים אחד לאחר ויודעים לשתף פעולה למען ילדיהם וטובתם.

1. שמרו על בריאותכם ובריאות ילדיכם

צייתו לכל ההנחיות של רשויות הבריאות. גלו דוגמא טובה לילדיכם לרבות בשטיפת ידיים יסודית ותדירה, חיטוי משטחים וחפצים אחרים שנוגעים בהם לעיתים קרובות ושמירה על ריחוק חברתי. שמרו על קשר עם מקורות מידע אמינים והימנעו מחרושת השמועות בתקשורת החברתית.

2. גלו מודעות

התבטאו בכנות לגבי רצינות המגיפה אך שמרו על גישה רגועה והעבירו לילדיכם את האמונה והתקווה שבחלוף הזמן יחזור המצב לקדמותו. הימנעו מהעברת הערות מוטעות או מטעות בפני הילדים והגבילו את חשיפתם לסיקור תקשורתי אינסופי בכלל, ובפרט לסיקור שאינו מותאם לגילם. יחד עם זאת, עודדו את ילדיכם לשאול שאלות ולהביע את דאגתם ותענו על שאלותיהם והתייחסו לדאגותיהם ברצינות באופן המותאם לגילם.

3. צייתו לצווי בית משפט והסכמי הסדרי משמורת והסדרי שהות

ככל האפשר, נסו להימנע מהמצאת הגלגל. למרות הנסיבות הלא שגרתיות, זכרו כי קיים הסכם או צו שיפוטי ויש למנוע התמקחות אינסופית על פרטי ההסדרים. ככול שרק ניתן יש לקיים וליישם את הקיים והמחייב.

4. היו גמישים

למרות האמור לעיל, לא ניתן להתעלם מהמציאות המשתנה בתקופה בה יש הגבלות, בידודים, סגירות וסגרים או שאין מסגרות לימודיות. הורים רבים יידרשו לעבוד שעות נוספות בכדי לעזור להתמודד עם המשבר והורים אחרים ימצאו עצמם בחל"ת או ללא עבודה לפרקי זמן לא מבוטלים. בהכרח תידרשו לשנות תכניות - תשתפו פעולה במציאת פתרונות. עודדו קרבה עם הורה שאינו יכול לראות את ילדיו באמצעות ספרים, סרטים, משחקים משותפים ותקשורת קולית וחזותית במדיה חברתית.

5. גלו שקיפות בין הורים

ספקו מידע חיוני והכרחי להורה האחר לכל חשד של חשיפה בכוח או מאושרת לנגיף, בין שלכם ובין של ילדיכם, ונסו להסכים על אילו צעדים כל אחד מכם ינקוט כדי להגן על ילדיכם מפני חשיפה. כמובן שיש ליידע את שני ההורים באופן מידי אם ילד מפגין תסמינים אפשריים של הנגיף.

6. היו נדיבים

נסו לספק זמן שהות להורה שהחמיץ זמן הורי ככול שניתן. שופטי ודייני דיני משפחה מצפים כי הורים ידאגו בכוחות עצמם להתאמות סבירות, נכונות וראויות בהתחשב בנסיבות, ורואים הורות טובה ביכולת של כל הורה לראות את מקומו של ההורה האחר בחיי ילדיו, לפרגון של ההורה האחר ושל הזמן של הילדים עם כל הורה.

7. גלו הבנה והכלה למצוקות ההורה האחר

אין ספק שהמגיפה תגרום לקשיים כלכליים ותביא לאובדן רווחים להורים רבים, הן להורה אשר משלם מזונות והן להורה המקבל תשלומי מזונות. צמצום הוא הכרח המצב הכלכלי הקשה, ולכל אחד כדאי להתחשב באחר, לרבות בכדי להוות מודל מיטבי לחיקוי עבור ילדיכם.

ראי את כל השירותים הניתנים בלשכה המשפטית של ויצו רחובות בלשונית "שירותי הלשכה המשפטית" באתר.

ניתן ליצור קשר עם הלשכה המשפטית בטל' 08-9456395 ובטופס יצירת קשר (לשונית "צרי קשר") באתר.

פרטים של הסיוע המשפטי מחוז מרכז (לוד) ניתן למצוא בלשונית "טפסים ומסמכים" באתר.

בברכת בריאות טובה וחזרה מהירה לשגרה,

הלשכה המשפטית, ויצו רחובות

הטיפים בפוסט הם של:

Leaders from the American Academy of Matrimonial Lawyers (AAML) and AFCC have released guidelines for coparenting during the COVID-19 pandemic.

והותאמו לישראל ע"י עו"ד יעקב קצין ממשרד גדעון קורן ושות'.

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic